جاذبه های گردشگری استانبول (بخش اول)


جاذبه های گردشگری استانبول (بخش اول)  Istanbul Tourist Attractions

استانبول به عنوان تنها شهری شناخته می شود که بین دو قاره ی اروپا و آسیا واقع شده است. به همین دلیل با داشتن مکان های تاریخی و گردشگری فراوان توانسته همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب نماید. ایرانیان به خصوص این شهر را به عنوان مقصد تفریحی و هم چنین برای خرید انتخاب می کنند. شما با انتخاب مقصد استانبول در فصل پاییز یا زمستان چون از تعداد گردشگران نیز کم می شود، می توانید با هزینه ای کمتر به این شهر رفته و جاذبه های گردشگری استانبول و مکان ها تاریخی آن را ببینید و هم چنین سوغات بسیار خوبی برای اقوام و دوستانتان بیاورید. با تورزپرس همراه باشید تا به معرفی چند نمونه از بهترین جاذبه های استانبول بپردازیم.


ایاصوفیه (Ayasofya) 

ایاصوفیه

ایاصوفیه

از بهترین نمونه هایی که از دوره ی بیزاس بر جای مانده، مسجد ایاصوفیه است که قدمتی بسیار زیاد دارد. این مسجد به مدت 100 سال به عنوان کلیسای مسیحیت مورد استفاده قرار می گرفته است و شهرت جهانی داشته، اما بعد از تصرف ترکیه توسط عثمانی ها به مسجد مبدل گردید و درون آن به دستور سلیمان اول با پوشاندن نقاشی ها و نگارگری های مربوط به مسیحیت، اولین نماز جمعه در آن اقامه گردید. بازسازی این بنای با شکوه به قرن 6 میلادی بازمی گردد. بعد ها به دستور آتاتورک این مسجد به موزه ای تاریخی تبدیل گردید. 


کاخ توپ‌ قاپی (Topkapı Sarayı) 

کاخ توپ‌قاپی

کاخ توپ‌قاپی

نام این کاخ به وفور در سریال های تاریخی ترکیه ای یاد شده است. کاخ توپ قاپی یکی از بهترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که شما می توانید با خرید تور به مقصد استانبول، به دیدن آن بروید. این کاخ به دستور سلطان محمد فاتح تاسیس گردید و در زمان امپراطوری عثمانی ها، به عنوان مرکز اداری مورد استفاده قرار می گرفته است. مکان این قصر بر روی تپه ای که مشرف به دریای مرمره، شاخ طلایی و تنگه ی بسفر می باشد، قرار گرفته است. این بنا در 15 قرن پیش ساخته شده است که بعد از دولت عثمانی به موزه ای تاریخی تبدیل شد و شما می توانید با تور استانبول برای دیدن آن اقدام نمایید. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در این موزه آثار ادبی و فرهنگی زیادی از ایرانیان نگه داری می شود. 


کلیسای چورا (Church of Chora) 

 کلیسای چورا

 کلیسای چورا

یکی دیگر از بناهای با شکوه و دیدنی که از دوره ی بیزانس بر جای مانده، کلیسای چورا می باشد. این کلیسا نیز همانند ایاصوفیه در دوره ی امپراطوری عثمانی ها بر ترکیه، به مسجد مبدل گردید. اما امروزه مردم به عنوان موزه می توانند از آن دیدن نمایند. البته این کلیسا همانند کلیسا های دوره ی بیزانس، به مانند آن ها بزرگ نمی باشد. ولی پیشنهاد می کنیم که حتما به دیدن این کلیسا بروید. 


آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern) 

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

دلیل ایجاد و احداث این آب انبار این بوده که استانبول در ادوار مختلف در محاصره ی دشمن بوده و باید منبعی برای آب شیرین خود تامین می کرده است. این مخزن آب شیرین در دوره ی بیزانس ساخته شده است. در 532 میلادی به دستور پادشاه وقت، یوستینیانوس، باسیلیکا تاسیس گردید. این آب انبار که بیش از 2000 مخزن دارد، در زیر قسطنطنیه یا همان استانبول امروزی قرار گرفته است. نام دیگر این آب انبار که در زبان ترکی بیان می شود، سارای می باشد. با استفاده از تور 10 روزه استانبول می توانید برای دیدن این آب انبار زیبا و شنیدن صدای اجراهای موسیقی و رقص، به این مکان بروید. 


برج گالاتا (Galata tower) 

برج گالاتا

برج گالاتا

در قرن 15 از برج گالاتا به عنوان زندان زیرزمینی داخل قلعه یا همان دانجن استفاده می گردید. از بالای این برج می توانید منظره ای جذاب از استانبول را ببینید. معماری این برج به سبک معماری قرون وسطی می باشد. با گذشت زمان از گالاتا به عنوان رصد خانه نیز استفاده گردید و در اختیار تقی الدین رصد شناس بود. این برج با ارتفاع 70 متر امروزه دارای یک کافه، رستوران سنتی و دو آسانسور می باشد.

 

برای مطلع شدن از شرایط و امکانات و همچنین قیمت تور استانبول، به لیست تورهای ما مراجعه نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها