جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی


 بهترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی ::توان ها وجاذبه های گردشگری در اين استان را می توان به دو دستهٔ کلّی تقسيم کرد.جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی
الف جاذبه های طبيعی
استان آذربایجان شرقی به دليل داشتن تنّوع آب و هوا، تنّوع ناهمواری ها و پوششش گياهی از قابليّت ها و جاذبه های طبيعی فراوانی در تمام فصول سال برخوردار است.از جمله جاذبه های طبيعی می توان به پديده های زير اشاره کرد:
۱- رودخانه ها: ارس، آجی چای، صوفی چای، قزل اوزن و ده ها رودخانهٔ فصلی با سيرابب کردن زمين های کشاورزی مجاور خود موجب رونق اقتصاد کشاورزی آذربايجان شرقی شده اند و به اطراف خود طراوت و زيبايی بخشيده اند.
۲- آبشارها: عيش آباد، سرکند ديزج، گل آخئر، آسياب خرابه از آبشارهای معروف استانن اند که
زيبايی خاصی را به طبيعت استان داده اند.
۳- آب های معدنی وگرم: استان ما به دليل شرايط زمين ساختی، از کانون های مهم آبب معدنی و آب گرم محسوب می شود که در چهار منطقهٔ عمده در اطراف کوه سهند، اطراف بزقوش، شمال شرقی کليبر و اطراف ميشو داغ تمرکز يافته اند.
۴- جنگل ها: جنگل های استان از مناظر طبيعی به شمار می روند که به علت تنّوع درر گونه های جنگلی و انبوهی، جذابيت زيادی دارند. وجود آب وهوای مناسب در مناطق جنگلی استان توجه بسياری از گردشگران کشورمان را به خود جلب کرده است. علاوه بر جنگل های وسيع و با ارزش ارسباران، جنگل هايی در دره های برخی از مناطق کوهستانی استان به چشم می خورند که طبيعت زيبايی را خلق کرده اند.
5- سواحل وجزاير: جزيرهٔ اسلامی با طبيعت سرسبز وخرم و آب شيرين و گوارا در ميانن درياچه ای شور، جزيرهٔ قويون داغی به عنوان زيستگاه قوچ و ميش ارمنی، گوزن زرد ايرانی و پرندگان متعدد و وجود آب شيرين و در نهايت جزاير اسپير و آرزو به عنوان زيستگاه پرندگان، چشمان هر گردشگری را می نوازد. علاوه بر اين قابليّت ها، توان های عظيم آب درمانی با آب تنی در اين درياچه موجبات جذب گردشگران را فراهم آورده است.
۶ - تالاب ها: تالاب بين المللی قوری گل و تالاب قره قشون از جمله تالاب های استان اندد که پرندگان زيادی در آن ها زندگی می کنند که چشم انداز زيبايی در نظر گردشگران ترسيم می کنند.جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی
۷ -کوهستان ها ونواحی ييلاقی: بيش از نيمی از مساحت استان را مناطق کوهستانی وو تپه ماهورها تشکيل می دهند. دامنه ها ودره های اين ارتفاعات با آب وهوای معتدل و مناظر زيبا و دارا بودن مکان های ديدنی از نواحی جذب گردشگری در فصول گرم سال به حساب می آيند. دامنه های قره داغ، ميشو داغ، سهند و قوشاداغ به همراه ساير ارتفاعات با داشتن جاذبه های طبيعی زيباترين مناظر طبيعی را در خود جای داده اند.
۸ - غارها: غارهای هامپوئيل(کبوتر) در مراغه، آق بلاغ در هشترود، دوگيجان درمرند وو اسکندر در سعيدآباد بستان آباد از جمله جاذبه های طبيعی اند که هر کدام چشم انداز خاصّی دراستان ما به وجود آورده اند.
ب) جاذبه های انسانی
استان آذربایجان شرقی به دليل داشتن قدمت سکونت ۶۰۰۰ ساله يکی از مراکز مهمم تمدن انسانی در دوره های مختلف تاريخ به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی
 

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های تاریخی و مذهبی آذربایجان شرقی  لطفا به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها