جاذبه های شهر گلپایگان


 زیباترین جاذبه های شهر گلپایگان

جاذبه های شهر گلپایگان در استان اصفهان و در نزدیکی دو شهر خوانسار و خمین قرار دارد. در این شهر هم اماکن تاریخی وجود دارد و هم می‌توانید در آن مکان‌های مناسبی برای طبیعت گردی پیدا کنید. از جاذبه های شهر گلپایگان می‌توان روستای کوچری را نام برد که سرزمینی سبز است که باید به دیدن آن بروید. بالای روستای کوچری سد خاکی گلپایگان قرار گرفته که اولین سد خاکی ایران است و در سال 1334 افتتاح شده است. در حال حاضر نیز سد جدیدی در حال احداث است که بخش زیادی از کوچری با آب‌گیری آن به زیر آب خواهد رفت.

برای بازدید از مناره سلجوقی باید به مرکز شهر بروید. تقریبا رو‌به‌روی بازار سنتی گلپایگان، مناره‌ای بزرگ که متعلق به دوره سلجوقیان است، ‌سر به آسمان کشیده است. این مناره بلند از همه جای شهر دیدنی است.
از دیگر جاذبه های شهر گلپایگان ارگ گوگد است که به طور جداگانه توضیح آن را آورده‌ایم.
اما منطقه دیگری که جزء جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شود مکانی استت سنگ‌نگاره‌های گلپایگان  در آنجا است و مردم آن را تنگ غرقاب یا تیمره می‌نامند. این سنگ‌های کم‌نظیر نقوشی از شکار دارند که در باد رها شده‌اند و کسی از آنها مراقبت نمی‌کند. مجموعه‌ای دیگر از سنگ‌نگاره‌ها هم در نزدیکی روستای عباس‌آباد در مسیر جاده سد خاکی گلپایگان وجود دارد که آنها هم به همان شکل رها شده‌اند.
پارک جنگلی گلپایگان نیز از دیگر دیدنی‌های این شهر است. کمی که از شهر گلپایگان بهه سمت شهر خوانسار فاصله بگیرید به این بهشت ایران می‌رسید. آب و هوای این پارک بسیار مطبوع و محل مناسبی برای پیک نیک‌های خانوادگی است.
شهری مذهبی گلپایگان چندین امام زاده نیز دارد. مردم محلی احترام خاصی برای آنهاا قائل هستند و بیشتر مراسم مذهبی شهر در کنار امامزاده سید‌السادات (ع) و امامزاده هفده‌تن (ع) برگزار می‌شود.
مسجد جامع گلپایگان هم از بناهای تاریخ و قدیمی و جزء میراث فرهنگی شهر است کهه مانند دیگر مسجدهای ایران معماری‌ آن برای بازدیدکنندگان جالب و تماشایی است.

جاذبه های شهر گلپایگان

محصولات لبنی گلپایگان مانند کشک، ماست چکیده، پنیر پرورده، پنیر گردو و پنیر سبزی را در بسته‌بندی ویژه سوغات هم می‌توانید تهیه کنید.
جالب است بدانید کارخانه پنیر گلپایگان نخستین کارخانه پنیر ایران است. همچنین، عسلل گلپایگان هم سوغاتی خوبی برای دوستان و آشنایان خواهد بود. منبت‌کاری از صنایع دستی مهم شهر گلپایگان است که نمونه‌های منبت‌کاری استادان این هنر را در غرفه‌های بازار سنتی گلپایگان و غرفه‌های شخصی این هنرمندان در سطح شهر خواهید یافت.
اگر با خواندن این متن قصد سفر به این شهر را دارید، پیشنهاد ما این است که در بهار وو تابستان که طبیعت منطقه بسیار زیبا و بکر است دست به کار شوید. البته پاییز و زمستان هم برای افرادی که سرما آنها را اذیت نمی‌کند لطف خودش را دارد.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به ارگ گوگد گلپایگان به لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها