جاذبه های شهر مبارکه


 اطلاعاتی درباره جاذبه های شهر مبارکه

جاذبه های شهر مبارکه::  شهر مبارکه یکی از شهرهای مهم استان اصفهان است. از جاذبه های شهر مبارکه بیش از 800 اثر تاریخی شناسایی شده که 35 تای آنها در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این شهر در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شهرضا، ۵۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و ۴۵ کیلومتری شرق بروجن قرار گرفته است.
آب و هواي این شهر از يك طرف تحت تأثير هواي گرم و خشك بيابان‌هاي مركزي ايران و ازز طرف ديگر تحت تأثير آب و هواي سرد منطقه چهارمحال بختياري است. عبور رودخانه زاينده رود از شمال اين شهر موجب اعتدال بخشیدن به آب و هواي آن شده است. این شهر در اصل سرزمینی سبز است که از قدیم مورد توجه بوده است. بدون شک باید گفت مهم‌ترین جاذبه های طبیعی مبارکه در حاشیه زاینده رود قرار دارند.
این شهر بعد از کاشان رتبه دوم را در استان اصفهان دارد. قلعه‌های تاریخی، خانه‌هایی قدیمی، برج‌های کبوتر، برج‌های نگهبانی، حمام‌های قدیمی، کوه‌ها، آتشکده تاریخی، کتیبه‌ها و نقاشی‌های صخره‌ای، قبرستان‌های تاریخی و سنگ قبرهای قدیمی، مساجد و امامزاده‌ها آثار تاریخی این شهر را تشکیل می‌دهند. در این شهر حدود 400 واحد صنعتی وجود دارد.
 در ادامه مهم‌ترین جاذبه های شهر مبارکه را معرفی می‌کنیم.

جاذبه های شهر مبارکه

قلعه نهچیر
این قلعه در جنوب شرقی شهر قرار دارد و دارای عمارت‌ها، دالان‌ها و حیاط‌هایی باا معماری سنتی است. حیاط میانی و حیاط خلوت آن و اتاق‌های تو در تو، پستوها، دالان‌ها، هشتی‌های ورودی این بنا از بهترین نمونه‌های خانه‌سازی در مناطق مرکزی ایران است. اتاق‌های نشیمن دو بادگیر دارد که در بناهای این منطقه دیده می‌شود.

مقبره امامزاده محمدیه
 این مقبره در محمدیه قرار گرفته است و بنای گنبد و ساختمان آن قدمت زیادی دارد.

 

برج کبوترآباد و قلعه آسیاباد
این بناها در غرب مبارکه و حاشیه زاینده رود قرار دارند و این جاذبه های طبیعی مبارکه درر سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌اند.

غارهای قله بزی
در این مکان اطلاعاتی درباره سکونتگاه اولیه انسان‌ها مربوط به دوره پارینه سنگی میانیی (حدود 40 تا 50 هزار سال پیش) به دست آمده است. این غارهای تاریخی در شهر دیزیچه واقع شده است و به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده‌اند.

حمام نو
این حمام در شهر مبارکه قرار گرفته است و امروزه به‌عنوان رستوران سنتی از آن استفادهه می‌کنند. قدمت آن نیز به دوران صفویه مربوط است.

خانه صفایی
این بنای قله‌ای شکل در محله قهنویه شهر مبارکه ساخته شده است. این بنا به دورانن قاجار مربوط است و در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با سوغاتی های اصفهان می توانید به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها