جاذبه های شهر سمیرم


 بهترین جاذبه های شهر سمیرم

جاذبه های شهر سمیرم::  شهر سمیرم در جنوب استان اصفهان و در کوهپایه‌ شرقی رشته کوه‌ زاگرس قرار دارد. جاذبه های شهر سمیرم کم نیستند، زیرا قدمت این شهر به ۷۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‌گردد.  سمیرم از نظر منابع طبیعی و آبی بهترین شهرستان استان اصفهان است. سیب سمیرم رتبه نخست را از لحاظ مرغوبیت در کشور دارد. آب و هوای سمیرم کوهستانی با تابستان‌هایی خشک و معتدل و زمستان‌هایی سرد و پربرف است. در ادامه مهم‌ترین جاذبه های شهر سمیرم را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

آبشار سمیرم
این آبشار با ارتفاع 33 متر در شمال شرقی شهر قرار دارد و از بهترین تفرجگاه‌های منطقهه محسوب می‌شود. آب آبشار پس از گذراندن 2 تا 3 کیلومتر ادامه می‌یابد و به باغ‌ها و مزارع قسمت شرقی سمیرم می‌رسد.

 

تخت سلیمان
در 45 کیلومتری جنوب شرقی سمیرم روستای آب ملخ قرار دارد که در منتهی‌الیه دره‌ایی است که در روز 3 تا 4 ساعت آفتاب دارد و به نام روستای نیم روز شهرت دارد. در کف دره رودخانه‌ای جریان دارد که در حاشیه آن و به سمت بالا جایی است که سنگ‌ها جدا شده از قله کوه سر به هم برده و تخت و جایگاهی جالب به وجود آورده است که به آن تخت سلیمان می‌گویند. یک تخت از سنگ روی رودخانه بسته و موجب وصل شدن دو کوه به هم شده و در واقع پلی طبیعی ایجاد کرده است.

جاذبه های شهر سمیرم

پارک تقرچه
این پارک قسمتی از دامنه کوه بین محله‌ پایین و محله قلعه است که آثار و بقایای غارهایی قدیمی به وضوح در آن دیده می‌شود. مردم با هنرمندی توانسته‌اند بدنه کوه را خالی کنند، به صورتی که حداقل دو طرف چهار دیوار اتاق را سنگ‌های طبیعی تشکیل داده و در زمان قدیم به تناسب زمان تزئین شده است، به شکلی میان این کوه‌ها کنده‌کاری و حجاری کرده‌اند تا جوی آبی که از بین سنگ‌ها عبور می‌کند، نتواند به منازل مسکونی راه یاید. در هرکدام از این نیمه‌غارها آثاری مانند اجاق، تنور و تزئینات دیگر وجود دارد که مسکونی بودن آن را در زمان گذشته اثبات می‌کند.

چشمه ناز ونک
این چشمه در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک و در ۳۶۶ کیلومتری سمیرم قرار دارد.

 

چشمه خوانسار
این چشمه از ارتفاعات کوه بهرز در تنگه ورودی شهر به نام تم خوانسار سرچشمهه می‌گیرد.

چشمه خانعلی
 این چشمه از دل مسجد خانعلی جریان دارد و از زمان سلجوقیان به یادگار مانده است.

سد حنا
 سد خاکی حنا و محدوده اطرا آن یکی دیگر از مکان‌های دیدنی سمیرم است.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به زیباترین کوه های اصفهان به لینک داده  شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها