جاذبه های شهر انارک و روستای چوپانان


 درباره جاذبه های شهر انارک و روستای چوپانان

جاذبه های شهر انارک و روستای چوپانان:: شهر انارک از بخش های نائین در شرق  استان اصفهان قرار دارد. تاریخ این شهر به دوره ساسانیان بازمی‌گردد. نقل است که تا حدود اواخر دوران قاجار این شهر چهارراه ارتباطی مهمی بوده ‌است.
تنها سند معتبر درباره ساخت و ساز انارک نامه امیرکبیر مبنی‌بر پرداخت وجهی برایی ساخت قلعه شهر برای تأمین امنیت محل به کدخدایان انارک است. گچبری مسجد حاج محمدرضا در این شهر که قدمت ۲۵۰ ساله داشته از بین رفته است. بقایای در و دروازه، برج و بارو و ‌کوچه‌های باریک این شهر نشان از ساختار امنیتی در بافت شهر دارد.

جاذبه های شهر انارک و روستای چوپانان
انارک در قدیم شامل هفت محله‌ بیابانک، حصار، بیک‌علی، عرب‌ها، قافله‌گاه، سراب وو جوباره بوده است که براساس اوضاع طبقاتی، موقعیت مکانی و کاربری محله نامگذاری می‌شده‌اند.
با توجه به وسعت انارک و قرار گرفتن قسمتی از کویر سیاه کوه و کویر ریگ جن در اینن ناحیه، اقامتگاه‌های بوم‌گردی زیادی پذیرای گردشگران هستند. شترسواری، گردش در تپه‌های شنی، رصد آسمان در شب و اجرای مراسم محلی از جاذبه های شهر انارک هستند.

روستای چوپانان
روستای چوپانان در ۹۵ کیلومتری شرق انارک قرار دارد و از دیگر جاذبه های شهر انارکک است. از جاذبه‌های این روستا می‌توان به قرار گرفتن آن روی ارتفاع و خاک قرمز رنگ به کار رفته در ساخت خانه‌ها نام برد اشاره کرد.
كوه‌هایی كه به چوپانان زیبایی بخشیده عبارتند از عباس آباد كه بزرگ‌ترین كوه منطقهه است و كوه عروسان، كوه‌های كشكی، زرمو، كوه سفید و كوه‌های كوچه هستند.
وجود هندوانه ابوجهل از جذابیت‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود. معدن سربب نخلک در 45 کیلومتری چوپانان قدمت 5000 ساله دارد. محصول این معدن کنسانتره سرب است که ارتش نازی آلمان در جنگ جهانی دوم از آن استفاده می‌کردند.
معدن نخلک در اصل عبادتگاه بوده است. تاریخ این عبادتگاه چهار طاق به قرن 2 میلادیی بازمی‌گردد و عبادتگاه ساکنان دژ روبه‌روی آن و قلعه بزرگ نخلک بوده و در کار استخراج سرب از کوه و جداسازی نقره اشتغال داشته‌اند. برای بازدید از این عبادتگاه در محوطه معدن سرب نخلک باید از تهران مجوز گرفته شود.
در محل این روستا چاهی بوده است که چوپان‌ها، ساربانان و گله‌داران برای آب دادن بهه دام خود از آن استفاده می‌کردند. حدود سال ۱۲۸۰ چند نفر از شترداران و صاحبان گله‌ها تصمیم می‌گیرند قناتی در آن منطقه حفر کنند که آب زیادی از آن به دست می‌آید و می‌توان برای کشاورزی از آن استفاده کرد. به این طریق سنگ بنای روستا گذاشته می‌شود. بنیان‌گذاران این روستا شترداران اهل انارک بودند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سوغاتی های اصفهان به  لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها