تپه غول آباد گرمسار


درباره تپه غول آباد گرمسار:

تپه غول آباد گرمسار ::امروز به تپه غول آباد گرمسار میرویم. البته هیچ جای ترس ندارد چون از غول خبری نیست. قبل از شروع سفر بهتر است مطالبی را جهت آگاهی بیشتر بدانیم.

تپه تاریخی چیست؟

تپه تاریخی و یا تپه باستانی تپه ایست که از تخریب کامل و یا ناقص یک شهر، یک قلعه ، زیگورات و یا هر سازه ی دیگری به وجود آمده باشد. تپه های تاریخی طی سده ها و هزاره ها شکل می گیرند و دارای لایه های مجزایی هستند که هرکدام نشان دهنده یک دوره زمانی و یک تمدن خاص می باشند.

قدمت یک تپه تاریخی را چگونه رقم می زنند؟

جهت تعیین قدمت و تاریخ گذاری یک اثر دو روش وجود دارد. یکی روش تاریخ گذاری نسبی است و دیگری روش تاریخ گذاری مطلق. در روش تاریخ گذاری نسبی هر رویداد نسبت به رویداد دیگر تاریخ گذاری می شود. به عنوان مثال یک محوطه تاریخی را با محوطه دیگر مقایسه کرده و به طور نسبی قدمت آن را بیان می کنند. در روش تاریخ گذاری مطلق وسایل آزمایشگاهی و تجهیزات علمی مورد نیاز است. در این روش سن و زمان یک حادثه و اثر را در یک خط زمانی و یا دو خط زمانی مشخص می کنند.

از جمله تپه های تاریخی گرمسار عبارتند از: تپه گال، تپه چند آب، تپه سنرد، تپه سرده، تپه ماری، تپه مترسک، مگس تپه، تپه غول آباد و غیره

اگر می خواهید در مورد تپه های باستانی شهرستان گرمسار بیشتر بدانید روی لینک کلیک کنید تا بیشتر با تپه های باستانی این شهر آشنا شیم.

تپه غول آباد گرمسار: تپه غول آباد در جنوب گرمسار و در روستای غیاث آباد قرار دارد. تپه غول دایره شکل وبه ابعاد 180 در 180 متر است. در اطراف این تپه بقایایی از برج ها هنوز هم باقی است. ظروف سفالی فراوانی مربوط به قرون ششم تا هشتم هجری در تپه غول ها پیدا شده که نشان دهنده قدمت آن می باشد.

غیاث آباد دهی است در گرمسار که ساکنین آن به زبان فارسی و ترکی صحبت می کنند. این ده جلگه ای است و آب و هوای معتدل دارد. آب ده غیاث آباد از حبله رود تامین می شود.

چرا نام این تپه را غول گذاشته اند؟

تپه غول تپه ی عظیمی است که از دور نیز قابل رویت است و به همین علت آن را غول نامیده اند.

واما آیا غول ها حقیقت داشته اند و یا افسانه ای بیش نیستند؟

در بیشتر داستان ها از غول ها حرف زده شده است و همیشه این سوال برای ما پیش آمده که آیا این موجودات حقیقی بوده اند و یا نه؟ جواب این سوال در سوال دیگری است که توسط دو دانشمند مطرح شد:

اگر قمری به زمین بسیار نزدیک شود چه اتفاقی می افتد؟

یک اتفاقی که می افتد این است که نیروی کششی آن قمر بیشتر می شود و در نتیجه ی افزایش نیروی کششی آن قمر انسانها و سایر موجودات زنده بلند قد تر می شوند. این دلیل شاید تنها علت وجود انسانهای عظیم الجثه باشد که در گذشته می زیسته اند.

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها