تور نوروزی آذربایجان


تور نوروزی آذربایجان  Azerbaijani tour of Nowruz

یکی از شهرهای آذربایجان که در آن مراسم های نوروز برگزار می گردد، باکو است. آذربایجان به علت نزدیک بودن به ایران، فرهنگ و آداب و رسومی شبیه به ایران نیز دارد. در تور نوروزی آذربایجان جشن ها و مراسم های ویژه ای در آذربایجان برگزار خواهد شد که برای گردشگران نیز بسیار جالب توجه است. رسوم و جشن های نوروزی در تور باکو قدمت بالایی دارند و سنت باستانی نوروز هنوز هم در آذربایجان جشن گرفته می شود. قیمت تور باکو و قیمت تور آذربایجان برای نوروز 97 در سایت تورزپرس با مناسب ترین مبلغ برای شما قرار گرفته است که برای رزرو آن می توانید به قسمت فروش تور مراجعه نمایید. همچنین تور گردشگری باکو و تور باکو در نوروز از دیگر مقالاتی پیرامون باکو هستند که اگر قصد سفر به باکو را دارید، پیشنهاد می کنیم برای بالا رفتن اطلاعاتتان، آن را نیز مطالعه کنید. در ادامه برخی از جاذبه های گردشگری باکو را برایتان معرفی خواهیم کرد.

 

تئـاتـر بـاکـو

هنر تئاتر در کشور آذربایجان پیشینه ی تاریخی بسیار طولانی دارد و انواع گوناگون تئاتر مانند خیمه شب بازی و پانتومیم در این کشور اجرا و بازی می شده است. اولین اپرا در بین کشورهای خاورمیانه، در کشور آذربایجان ایجاد و اجرا شده و از این منظر، این کشور باید به خود افتخار نماید. رسوم سنتی آذربایجان، طرز پوشش و نیز لباس های سنتی و کهن آذربایجان، قسمتی جدایی ناپذیر از تجربیات نمایشی این سرزمین به حساب می آید. نقاب ها و ماسک های دیدنی، رقص های کهن و آوازهای گروهی، اجزای اجرای یک نمایش زیبا در این کشور را تشکیل می دهد .

 

شهر قدیمی باکو

این شهر که با نام شهر داخلی باکو نیز شناخته می شود، دارای مجموعه ای تاریخی است که در بر گیرنده ی سازه های برج دختر باکو و کاخ شیروانشاه می باشد و در سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. برج دوشیزه، که در زبان بومی به آن برج گیز گالاسی، یا برج دختر اطلاق می شود، در محلی قدیمی در شهر باکو قرار گرفته است. این سازه در قرن دوازدهم میلادی احداث شده است و به عنوان قسمتی از حصارهای شهر محسوب می شده است. در برخی منابع تاریخی و کهن، گفته شده است که قدمت برج دختر به قرن هفتم میلادی مربوط می شود.

 

قصر شیروان شاه

کاخ شیروان شاهان، در زبان و فرهنگ ایرانی کاخی است که از قرن پانزدهم میلادی باقی مانده است که منطقه ساخت آن، شهر قدیمی و کنار برج دختر باکو می باشد. این مجموعه و کاخ، مثالی بی بدیل از معماری تاریخی آذربایجان است که در بر گیرنده ی ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، گنبد تدفین، مسجد شاه و آرامگاه سید یحیی باکویی است. همچنین دروازه ای در بخش شرقی مجموعه به نام دروازه مراد، و آب انباری که در کنارش آثاری از حمام مجموعه باقی مانده است، در آن وجود دارد.

 

آتشکده باکو

این آتشکده، معبدی مذهبی است که به قصری شباهت دارد که در منطقه سوراخانی قرار دارد. سوراخانی در واقع منطقه ای است که در حومه باکو واقع شده که بر اساس کتیبه های یافت شده از ایرانیان و هندی ها، این آتشکده در حقیقت محلی جهت عبادت خدا به وسیله ی زرتشتیان و هندو ها به حساب می آمده است. این مجموعه پنج ضلعی بوده و دارای فضایی است که با اتاقک های کوچک مخصوص مغ ها احاطه شده است. در وسط این سازه پایه های چهار وجهی وجود دارد که در قرن های هفدهم و هجدهم بنا شده اند. آتشکده و عبادت گاه باکو مرکزی زیارتی و فلسفی برای استفاده ی زرتشتیان به حساب می آمده است.

 

مسجد بی بی هیبت

این مسجد در منطقه آب شوران باکو ساخته شده است. فخرالدین میرالای معمار اصلی این مسجد بوده و سبک معماری آن اسلامی و شروانی می باشد و ساخت این بنا به دوران شیروانشاهان بر می گردد. این مسجد در سال ۱۹۳۶ به وسیله ی بلشویک ها کاملا ویران شد و دوباره در دهه نود میلادی احداث و ساخت دوباره ی این بنا آغاز شد. مسجد بی بی هیبت از اصلی ترین سازه های معماری اسلامی در جمهوری آذربایجان محسوب می شود.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها