تور آذربایجان با کشتی


تور آذربایجان با کشتی  Azerbaijan tour by ship

برای سفر به آذربایجان و استفاده از تور آذربایجان، روش های متنوعی وجود دارد. تور آذربایجان با کشتی یکی از راه های سفر به آذربایجان می باشد که بسیار لذتبخش و خاطره انگیز است. قیمت تور آذربایجان و قیمت تور باکو بسته به عوامل مختلف، متغیر است. اما با این حال سایت تورزپرس با تنوع زیاد در تور باکو و آذربایجان، قیمت تور مناسبی را نیز ارائه می کند. با ما همراه باشید تا با جاذبه های توریستی نخجوان که یکی از توابع خود مختار آذربایجان است و در پست های قبلی تورزپرس در مورد آن اطلاعاتی را بیان کردیم، بیشتر آشنا شویم. همچنین برای اطلاع از جاذبه های گردشگری باکو می توانید روی لینک کلیک کرده و به بخش مورد نظر مراجعه کنید.

 

در تور آذربایجان با کشتی از چه جاذبه هایی دیدن کنیم؟

تور آذربایجان با کشتی به تنهایی خود یکی از جاذبه های اصلی سفر به آذربایجان است که از ابتدایی ترین ساعات سفرتان آغاز می شود. مطمئنا تماشای بیکران دریا در طول سفر به این کشور، برایتان بسیار جذاب و تکرار نشدنی خواهد بود که تا سال ها از یادتان نخواهد رفت. اما بعد از این که به آذربایجان رسیدید، بایستی سریعا اقامتگاهی برای خود انتخاب کرده و بعد از آن، خود را برای برنامه ریزی و آغاز سفر و تماشای جاذبه های گردشگری آذربایجان آماده کنید. با ما همراه باشید تا برخی از جاذبه های آذربایجان را برایتان معرفی نماییم.

 

چشمه سیراب

در شمال شرقی شهر نخجوان و در یکی از روستاهای شهر بابک، چشمه سیراب قرار گرفته که دارای آب گوارایی است. با توجه به اهمیت بسیار بالای مواد معدنی در آب این چشمه، در سال 1951 کارخانه آب معدنی سیراب در منطقه تاسیس شد که بعد ها درسال 2003 با تجهیز این کارخانه به تکنولوژی روز، فعالیت های آن گسترش پیدا کرد و امروزه صادر کننده محصولات مختلف به کشورهای منطقه از قبیل روسیه، ایران، ترکیه و … است.

 

آرامگاه نوح نبی

طبق افسانه های زیادی که نقل شده است، در زمان طوفان کشتی حضرت نوح در این منطقه لنگر انداخته است و لذا به این منطقه گمی قایا نیز گفته میشود. طبق اسناد به دست آمده، این مقبره هشت متر از سطح زمین ارتفاع داشته ولی اکنون بیشتر مزار فرو ریخته بوده و نابود شده است. در حقیقت مقبره کنونی باقی مانده ای از طبقات پایینی معبد قدیمی است. به گونه ای که پلکان دورانی شکل که به دور ستون سنگی استوار گردیده است، به زیر زمین سردابه مانندی ختم می شود.

طبق گفته ها، در زیر ستون سنگی، جنازه حضرت نوح پیامبر قرار دارد. گفته شده که بهروز کنگری، نقاش معروف در سال های 1892 الی 1922 این مقبره را نقاشی کرده است. در بین سال های 2006 تا 2008 نیز به دستور رییس مجلس جمهوری خود مختار نخجوان، این بنا مرمت و باز سازی شده است. ناگفته نماند که در حال حاضر نیز این بنا در حال مرمت است. دیوار ها و ستون هایی که سیاه شده اند یا مسافرین به زبان های مختلف بر روی آن ها یادگاری نوشته اند، پاک شده و سفید کاری میشود.

 

مقبره مومنه خاتون

در سال 1186 در قسمت غربی شهر نخجوان، مقبره یادبود مومنه خاتون که نمونه ای از شاهکار های معماری شرق و کشور آذربایجان است، ساخته شد. در واقع مقبره مومنه خاتون یکی از بناهای تاریخی شهر نخجوان محسوب میشود. در زمان دولت آتابی ها، مومنه خاتون همسر شمس الدین الدنیز بود که پس از فوت به دستور شمس الدین بنای یادبودی توسط معمار بزرگ آن زمان، یعنی ابوبکر نخجوانی بر روی قبرش ساخته شد.

از آن زمان این بنا به گنبد آتابی معروف شده است. در سال 2003 این بنا باز سازی شد. چرا که بعضی از سنگ های مرمر به مرور زمان فرسایش یافته و از بین رفتند. این بنا در گذشته 34 متر ارتفاع داشته، اما اکنون 25 متر از آن باقی مانده است. درون این بنا سردابه زیر زمینی قرار گرفته و در اطراف آن حصاری کشیده شده است. طبق اسناد به جا مانده در این سردابه، علاوه بر مومنه خاتون، محمد جهان پهلوان که پسر او بوده و خود شمس الدین نیز دفن شده اند. در بالای گنبد به خط زیبای کوفی نوشته هایی وجود دارد که میتوان به جمله (ما میرویم و روزگار می ماند) اشاره کرد.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها