برخی از افتخارات قوم بلوچ


برخی از افتخارات قوم بلوچ

مردم بلوچ به دلیر و شجاع بودن شهرت دارند. دلیل اصلی از مرزبانی در مرزهای ایران در شمال نیز همین شجاعت قوم بلوچ بوده است.

از دلایل مهاجرت این قوم اطلاعات درستی در دست نیست.اما همان طور که از نوشته های شاهنامه مشخص است این قوم در حدود شمال خراسان و در کتاب های جغرافیایی این قوم در کرمان  قرار داشته اند و از زمان کوچ اطلاعات دقیقی در دست نیست.

بر اثر عوامل  تاریخی قوم بلوچ به کناره های دریای عمان برای اقامت رفتند و همان جا تا امروز باقی ماندند.

قوم بلوچ در قرن ششم قبل از میلاد  درست زمانی که کوروش بنیان گذار امپراطوری هخامنشی بود یکهزار سال در مناطق کوهستانی اقامت داشتند و در سپاه خدمت می کردند.

یکی از افتخارات بلوچستان این بود که به عنوان نخبگان سپاه امپراطوری های هخامنشی و ساسانی شناخته شده بودند.

در اواخر عهد ساسانی  و مقارن با ظهور اسلام در مقابل حمله مغول ها نقش مهمی را در دفاع به عهده داشتند.

اکثریت بزرگان و مشاعیر از قوم بلوچ به عنوان قومی شجاع  یاد کرده اند که همیشه به مردانگی ستوده شده اند.

نام بلوچ در کتیبه های داریوش بر روی بیستون و تخت جمشید مکا یا مکران هک شده است که از آن به عنوان استان چهاردهم امپراطوری هخامنشی یاد شده است.

یکی از امتیاز های بلوچ ها این است که توانستند دریای شرق را از اشغال رهایی بخشند.که این کار با دلاوری ها و رشادت های بسیار و پس از نبردهای ساحلی بسیار با متجاوزان به خلیج فارس حاصل شده است.

قلعه پرتغالی ها نیز که به یادگار باقی مانده است هنر این بلوچ های دلاور و شجاع می باشد.

در جریان جنگ تحمیلی نیز رشادت ها و دلاوری های این غیور مردان بسیار است به عنوان نمونه یک سرهنگ بلوچ با ۹ نفر پرسنل به مدت ۲۴ ساعت در مقابل یک لشگر عراقی با  از خود گذشتگی مقاومت می کنند و صدام حسین موفق به تصرف تپه  

نشد با اینکه صدام  حسین برای تصرف تپه جایزه ای ویژه(سوئیچ 402 دستگاه اتومبیل بنز) تعیین کرده بود اما موفق نشدند.این تپه به نام این مرد دلاور بلوچی به تپه طلایی نام گذاری شد.

تا کنون هرگز جنبش سیاسی قوی در بین بلوچ های ایرانی علیه دولت مرکزی دیده نشده است که یک دلیل عمده آن فقدان گرایش قومی در میان قوم بلوچ های ایرانی و پیوند عمیق تاریخی زبانی و فرهنگی بلوچ ها با ایران می باشد.

 

 

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها