برج های گردشگری استان سمنان


برج های گردشگری استان سمنان:

برج های گردشگری استان سمنان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این استان است. بازدید از این برج ها می تواند تجربه خوبی برای شما باشد. دراین مقاله چند نمونه از برج های تاریخی سمنان را برای شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برج کاشانه بسطام

یکی از برج های گردشگری استان سمنان برج کاشانه بسطام است که در جنوب شهر بسطام قرار دارد. شهر بسطام در شمال شرقی شاهرود و در بخش بسطام قرار دارد. به روایتی حاکم خراسان در زمان خسرو پرویز بسطام نام داشته و این شهر را به نام خود بنا کرده است. بنا به این روایت بسطام در دوره شاپور دوم ساسانی بنا شده است. قدمت این شهر به 8000 سال قبل از میلاد می رسد. تپه سنگ چخماق در شمال بسطام نشان دهنده قدمت این شهر است. بسطام قنات های فراوانی داشته و امروزه قنات صادق خان به قدمت 500 ساله هنوز پر آب است. شهر بسطام پوشیده از باغات زردآلوست و عمده درآمد مردم شهر از طریق باغداری است.

ارتفاع برج کاشانه بسطام از درون 24 متر و از بیرون 20 متر است. شکل بیرونی آن سی ضلعی منتظم است و در بالای برج دو رده آجرهای بزرگ وجود دارد که بر روی یکی از آن ها کلمه بسم الله الرحمن الرحیم با خط ثلث بسیار زیبایی نوشته شده است. سقف برج کاشانه در گذشته ریخته و اکنون بازسازی شده است. به عقیده اهالی بسطام این برج آتشکده زرتشتیان قبل از اسلام بوده است. برخی از تاریخ شناسان این بنا را از آثار غازان خان مغول می دانند و اظهار می کنند اسم برج کاشانه، غازانه بوده که بعدها به این نام تغییر یافته است.

برج چهل دختر

یکی دیگر از برج های گردشگری استان سمنان برج چهل دختر است. شکل بیرونی برج چهل دختر هشت ضلعی منتظم است و ارتفاع آن از 10 تا 12 متر (در قسمت های سالم تر) متغییر است. در بیرون این برج کتیبه ای به خط کوفی نوشته شده است. برج چهل دختر سمنان مربوط به پیش از اسلام و دوره ساسانیان است. درباره اینکه چرا چهل دختر نام گرفته است دو روایت وجود دارد. به روایت اول چهل دختر که برای خدمت در آتشکده انتخاب شده بودند در این برج زندگی می کردند و به روایت دوم چهل دختر که تارک دنیا شده بودند این برج را از گل و خشت می سازند و در آن زندگی می کنند.

برج چهل دحتر سمنان

برج چاشم

برج چاشم نیز از برج های گردشگری استان سمنان است و در روستای چاشم قرار دارد. روستای چاشم از روستاهای مازندرانی زبان سنگسر است. منطقه چاشم در قدیم به شهریارکوه معروف بوده است. این روستا به دلیل قرار گرفتن در رشته کوه البرز دارای آب و هوای خنک در تابستان می باشد. علاوه بر برج چاشم از دیگر آثار تاریخی این روستا میتوان به چنار دوقلوی قدیمی و سایر درختان کهنسال اشاره کرد.

برج چاشم
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • فاطمه | یکشنبه 12 شهریور 1396

    ممنون از سایتون به خاطر معرفی جاذبه های استان سمنان
    ادمین | 2017-09-09 01:57:25

    خواهش می کنم شما هم می تونید مطالب از شهر خودتون را ارسال کنید به سایت تورز پرس
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها