بازارهای سنتی یزد


 انواع بازارهای سنتی یزد

بازارهای سنتی یزد:: یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشند که همواره توجه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می کنند. مجموعه ی بازارهای سنتی یزد در دوران پهلوی دستخوش تغییراتی نسبتا گسترده شد و بخش هایی از آن بطور کامل تخریب شد. از جمله مهمترین اجناسی که در این بازارها مورد خرید و فروش قرار می گیرند می توان به انواع شیرینی های یزدی که پیشتر درباره آنها صحبت کردیم، انواع پارچه ها، طلا و فرش های دستباف اشاره کرد. در میان این مجموعه بازارهای سنتی یزد ، بازار قیصریه از لحاظ معماری در مقایسه با سایر بازارها در جایگاه بالاتری قرار می گیرد. این بازار یکی از محل های اصلی فروش پارچه های یزدی به شمار می رود. قدیمی ترین بخش بازارهای سنتی یزد، بازاری به نام حاجی قنبر می باشد که  متعلق به قرن نهم هجری قمری بوده و جزیی از مجموعه فرهنگی و تاریخی امیر چخماق می باشد. در این بازارها کارگاه های تولیدی متعددی نیز وجود دارد که از جمله آنها می توان به کارگاه های حلوایی ( برای تبدیل کنجد به حلوا ارده )، کارگاه رنگرزی (برای رنگ کردن الیاف نخی و پشمی) و کارگاه مازاری (برای سایید حنا و تبدیل آن به رنگ طبیعی) اشاره کرد.

بازارهای سنتی یزد

برخی از مهمترین بازارهای سنتی یزد

1.بازار دروازه مهریز: جهت این بازار بصورت شمالی – جنوبی می باشد به طوری که ابتدای آن یعنی بخش جنوبی از بازار قدیمی خان آغاز می شود و به دروازه تاریخی شهر یزد ختم می شود. این بازار حدود 38 متر طول و 3.5 متر عرض دارد. ارتفاع این بازار چیزی در حدود ۴ متر بوده و مصالح به کار رفته در ساخت آن خشت و گل، آجر و گچ و معماری سقف آن به صورت طاق و تویزه است.

  1. بازار زرگری: این بازار سنتی یزد در بخش شمالی خیابان قیام واقع شده است. قدمت این بازار به قرون دوازده و سیزده هجری بازمی گردد. طول بازار 94 متر، عرض آن 3 متر و ارتفاع آن 6 متر می باشد. معماری سقف بازار به صورت طاق و تویزه با قوس های هلالی و جناقی است.
  2. بازار تبریزیان: قدمت این بازار مربوط به دوران قاجاریه می باشد و در انتهای بازار پنجه علی واقع شده است.این بازار سنتی یزد دارای طول 59 متر، عرض 3.5 متر و ارتفاع 5.5 متر می باشد. معماری سقف این بازار به صورت طاق و تویزه با قوس های هلالی و جناقی است.

سایر بازارهای سنتی یزد که از اهمیت و قدمت بالایی برخوردارهستند عبارتند از: بازار قیصریه، بازار کاشی گری، بازار حاجی قنبر، بازار نخود بریزی، بازار جعفرخان و ...

همچنین شما عزیزان می توانید برایکسب اطلاعات بیشتر راجع به تور یزد به سایت  تورزپرس مراجعه نمایید

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها