انواع گز اصفهان


انواع گز اصفهان

انواع گز اصفهان ::گز از شیرین‌های خیلی خوش‌مزه‌ای است که طعم آن بسیار خاص و تکرارنشدنی است. امکان ندارد که راهت به اصفهان بیفتد و در زمان برگشت به شهر و دیار خود چند جعبه از این شیرینی جادویی را به عنوان سوغاتی اصفهان با خود همراه نبرید. شاید در زمان خوردن این شیرینی خوشمزه از خود پرسیده باشید که این مزه خاص از چیست؟ چه چیزی طعم گز را منحصر به فرد کرده است؟
انگبین ماده اصلی گز اصفهان است. نخستین تولیدکننده گز محمدعلی شکرچیان درر اصفهان بوده است. شهد گز از بته یا درخت گز گرفته می‌شود که در خوانسار و چهارمحال و بختیاری می‌روید. شهر بلداجی یکی از مناطق مهم چهارمحال و بختیاری در تولید گز محسوب می‌شود.
عامل تولید انگبین حشره کوچکی است که روی ساقه یا برگ‌ درخت گز انگبین خانهه درست می‌کند و از شیره پرورده آن تغذیه و سپس شهد تولید می‌کند.
برای برداشت انگبین پوست دباغی شده گوسفند را زیر بته پهن می‌کنند و با یک چوبب سر کج (دگنک) به آن ضربه می‌زنند تا دانه‌های ارزن‌مانند از درخت جدا شود و بریزد. اینها گز ناخالص و با برگ و مواد دیگر مخلوط هستند که مواد ناخالص آن را غربال می‌کنند تا دانه‌ گز از غربال عبور کند و مواد اضافی در غربال باقی ماند. ممکن است تا به حال مزه گزی که با این شهد درست شده باشد را نچشیده باشید، زیرا قیمت آن گران است.
مواد اولیه گزی که در بازار به طور فراوان دیده می‌شود سفیده تخم مرغ، گلوکز، گلاب،، شکر، مغز بادام، فندق و خلال بیدمشک است. به‌جای شهد انگبین با ترنجبین هم از شیر خشت، عسل یا انگبین علفی استفاده می‌شود. نوع اصیل گز که هنوز هم تولید می‌شود، درصد کمی عصاره انگبین دارد. گز بلداجی نیز به خاطر طعم و کیفیت بالا از معروف‌ترین گزها است. در ادامه انواع گز اصفهان را برای شما آورده‌ایم که هریک از آنها باب سلیقه‌ عده‌ای خواهد بود.انواع گز اصفهان

انواع گز اصفهان

گز لقمه‌ای
 گز لقمه‌ای گزی است که پس از تهیه با دستگاه به قطعات یک شکل برش می‌خورد.

گز آردی
گز آردی گزی است که به‌صورت گلوله‌های کوچک درمی‌آورند و با دستگاه پرس به شکلل مربع یا دایره درمی‌آیند و در بستری از آرد می‌گذارند. آرد سطح چسبنده گز را می‌پوشاند و ماندگاری آن را بیشتر می‌کند.انواع گز اصفهان

 

گز سکه‌ای
 گز سکه‌ای گزی است که بعد از درست شدن در اندازه‌ای کوچک به شکل سکه درمی‌آید.

گز برشی
 گز برشی گزی است که با دستگاه برش داده می‌شود و مغز آن مشخص است.

گز شکلاتی
این گز گزی است که روی آن لایه‌ای از شکلات است. پوشش شکلات رطوبت گز را حفظ وو ماندگاری آن را بیشتر می‌کند.

گز انگشت پیچ
گز انگشت پیچ گزی است که نسبت به سایر انواع گز نرم‌تر است، این گز مغز ندارد و باا قاشق خورده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تور اصفهان می توانید به لینک داده شده مراجعه کنید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها