اندیمشک


اندیمشک شهری در خوزستان

اندیمشک::به اندیمشک رسیده ایم شهری در شمالی ترین نقطه استان خوزستان ، شهری کوهستانی و زیبا که با وجود دو سد کرخه و دز یک انتخاب خوب برای سفر به حساب می آید.

جاذبه های دیدنی اندیمشک

مگر می شود به خوزستان سفر کرد و اندیشمک سر سبز را ندید؟ مگر میشود به اندیمشک سفر کرد و از خوردن آب شیرین سد "دز" لذت نبرد؟

برای معرفی شهر اندیمشک از دو سد بزرگ کرخه و دز شروع کنیم بهتر است شما باید درباره این دو سد بیشتر بدانید .

سد كرخه

سد کرخه همانطور که از نامش مشخص است در سال 1370 بر روی رودخانه كرخه ساخته شده، البته ساخت این سد 9 سال طول کشید و بهربرداری از این سد به شکل رسمی از سال 1379 شروع شد در تمام مطالعات جغرافیایی  سد کرخه به عنوان بزرگترين سد تاريخ ايران و ششمين سد طولانی دنیا با طول 3030 متر معرفی شده است.

شما حتما خوب میدانید امکان ندارد جایی آب روان باشد و جاذبه های گردشکری ایجاد نشود در تمامی طول مسیر 60 کیلومتری دریاچه کرخه شما میتوانید از حاشیه رودخانه و دیدنی هایی که برای شما قرار داده اند لذت ببرید.

سد دز

سد دز که بر روی رودخانه ای با نام قدیمی "چهل پا" ساخته شده است در 20 كيلومتری شمال شهرستان انديمشك قرار دارد. اما چرا چهل پا ؟ رودخانه چهل پا از کوه بلندیی سرچشمه گرفته شده که روی بدنه آن کوه، چهل پله کنده شده تا بتوانند به قله کوه راهه پیدا کنند اما بعد از کشف رودخانه ای با گشت هوایی بر روی دشت دز بر روی رودخانه سدی ساخته شد و نامش را دز گذاشتند.

تمام دیدنی های شهرستان اندیمشک به دو سد کرخه و دز خلاصه نمیشود دیدنی های شهر اندیمشک را با معرفی بقعه شاهزاده احمد ادامه میدهیم این بقعه به گفته قدیمی های شهر اندیمشک برای اعقاب امام موسی كاظم (ع) است که این روزها به شاه چراغ هم معروف شده

مقبره شاهزاده احمد

بنای مقبره شاهزاده احمد ، چهار گوش است و بلندی آن حدود 14 متر است و قنديل طلای زیبایی بالای آن نصب شده است . جالب است بدانید لباس خدامان این مقبره عمامه ای به رنگ قرمز دارد که درباره علت آن میگویند که شاهزاده احمد که درآن مقبره آرمیده است در زمان حيات هر موقع عصبانی می شد شال قرمز رنگی به كمر می بست و با این کار سیع میکرد خودش را آرام کند و یا به اطرافیان خود از حال درونی خود خبر بدهد . امروزه خدامان بقعه شاهزاده احمد به احترام ایشان همیشه عمامه ای به رنگ قرمز می پوشند.

بعد از آن به شهر تاریخی "لور" میرسیم ، لور به معنای لبنیات است چون محصول اصلی این منطقه نوع خاصی از لبنیات بوده و کار اصلی مردم منطقه دامداری ،لور در زمان اشكانی به رونق گرفت و در زمان شاپور اول ساسانی به اوج تمدن پيش از اسلام در منطقه رسيد. در همه رواياتهای تاريخی مربوط به اندیمشک آمده است کهه شهر لور دارای سيستم آبياری وسيع و پيشرفته ای است. شهر لور شهر سر سبزیی است که هوای كوه بر آن غالب شده.

در اندیمشک هستیم و هنوز مکانهای دیدنی زیادی هست که باید درمورد آنها برای شما بگوییم . مکان های دیدنی که اندیمشک را یک شهر تاریخی معرفی میکنند شهری که بعد از سفر به آن خاطرات خوب چندین هزار ساله همراه شما خواهد شد.

مکان های دیدنی اندیمشک

مقبره ای به نام داوود خادم

بعد از گشت و گذار در شهر "لور" به مقبره ای میرسیم که از سنگ و گل درست شده است میگویند صاحب مقبره "داود ابن محمد" معروف به "خادم الفقرا" نام داشته که امروزه این مقبره به اسم داوود خادم معروف شده است . دیدن این مقبره کوچک را از دست ندهید . برای بازدید از آن کافیست به دهکده گرداب که 6 کیلومتر از خود شهر اندیمشک فاصله دارد سفر کنید . مقبره داوود خادم با همه کوچکی و سادگی اش زیبایی و حال و هوای خوبی دارد .

 مقبره ای به نام تاج الدين

یکی دیگر از دیدنی های دهکده گرداب مقبره ای دیگر به نام سید تاج الدین است که متاسفانه گنبد آن فروریخته .  به اعتقاد اهالی دهکده ، قبر برای يكی از اصحاب امام موسی كاظم (ع) است. مقبره تاج الدین یک مقبره کوچک و بدون هیچ نام و نشانی است حتی قبرهای کوچکی که کنار آن قرار دارند هم به خاطر گذر زمان تاریخی که روی آنها نوشته شده بود محو شده اما با این حال دیدن این مقبره خال از لطف نیست.

مقبره ای کوچک به نام اميرسيف

در دامنه كوهی به نام "سيه" بقعه ای است به نام اميرسيف که در میان یک گورستان قدیمی و کوچک قرار دارد. دیوارهای بقعه اميرسيف  تماماً با كاشی سبز تزيين شده و میگویند ممکن است اميرسيف يكی از اتابكان لر باشد. اما هرچه که هست این مقبره کوچک میان گورستان کوهستانی این روزها محل خوبی برای گردشگری در نوروز به حساب می آید و همه ساله تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود جذب میکند. بعد از گذر از دهکده گرداب به شما پیشنهاد میکنیم به در مسیر حرکت به سمت خرم آباد به دو کاروانسرای قدیمی هم سر بزنید .

کاروانسرای قدیمی قلعه رزه

اولین کاروانسرایی که در این مسیر می بینید "قلعه رزه"  است که در 45 كيلومتری جاده مسیر انديمشك  به خرم آباد و در حاشيه جاده قرار دارد  . قلعه رزه  محل حكومت پادشاهان اشكانی بوده ، اما كاروانسرای مستطيل شكل قلعه رزه از بناهای دوره صفوی است و به دست شخصی به نام حسين خان والی پشتكوه در سال 1008 هجری ساخته شده است . قلعه رزه را با سنگ و کج ساخته اند و در این کاروانسرا فقط 14 اتاق مسكونی وجود دارد که تمام اتاقها هم به هم راه دارند.

بعد از بازدید از قلعه زره کافیست چند متر دیگر به سمت خرم آباد حرکت کنید تا کاروانسرا و یا همان قلعه حسینی را هم ببینید.

کاروانسرای حسينی

قلعه حسینی هم مربوط به دوره صفوی است و از دو بنای جدا از هم تشکیل شده که این بنا ها با فاصله 150 متری از هم قرار دارند . كاروانسرا چهار اطاق و يك حياط مركزی دارد . دليل ساخت کاروانسرای حسینی در نزدیکی قلعه رزه، مشرف نبودن کاروانسرای رزه برای دیده بانی است چون کاروانسرای قلعه رزه به خاطر موانع طبیعی که در آن سالها در اطراف آن قرار داشت دید خوبی برای دیده بانی نداشته بنابراین قلعه حسینی ساخته می شود .

بعد از بازدید از کاروانسرای حسینی از اندیمشک خارج میشویم ولی جاذبه های گردشگری استان خوزستان هنوز باقی است .

اندیمشک

قیمت تور ایران در فصول مختلف و با توجه به شرایط متفاوت متغیر می باشد اما به شما عزیزان این امکان را می دهد که از تمامی جذابیت های ایران دیدن کنید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها