ارگ گوگد گلپایگان


 درباره ارگ گوگد گلپایگان

ارگ گوگد گلپایگان یکی از بناهای قدیمی شهر گلپایگان در استان اصفهان و در 5 کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهری به نام گوگد قرار دارد. این ارگ در زمان‌ صلح کاروانسرا و در زمان جنگ یا حمله اشرار دژ نظامی بوده است و در حال حاضر تبدیل به یک هتل سنتی سه ستاره شده است.
ارگ گوگد در مسیر جاده ابریشم بوده است و وجود طبقات پایین و بالا در آن بیان‌کنندهه وجود نظام طبقاتی در آن روزگاران است. طبقات نشان می‌دهد استر و استربان در طبقه پایین و در کنار هم و بازرگانان و افراد شاخص در طبقات بالا سکنی می‌گزیدند.

 

سوراخ‌هایی نیز روی دیوارهای مرتفع قرار دارند که کاربرد آن سیستم امنیتی هشداردهنده بوده است. کبوترها در این سوراخ‌ها لانه داشته‌اند و در زمان شب با سر و صدای آنها متوجه افراد متوجه ورود مهاجمان توسط قلاب یا نردبان می‌شدند.
این بنا دومین بنای بزرگ خشت و گلی در ایران است و تاریخ ساخت آن به 400 سالل پیش برمی‌گردد. تنها سند مکتوبی که از این بنا باقی مانده است، به 140 سال پیش تعلق دارد.

ارگ گوگد گلپایگان
در این اسناد آمده است که شخصی به نام علیخان این بنا را به عنوان مهریه به همسرشش داده است و از آن پس به عنوان ارگ علیخانی نیز می‌گفته‌اند.
این ارگ مربع شکل با وسعت 6400 متر مربع چهار برج قرینه زیبا دارد که ارتفاع دیوارهایی سرخ رنگ آن به 12 متر می‌رسد.
با گذشت سال‌ها تاریخ سنگینی خود را بر دیوارهای ارگ نشاند و بخش‌های زیادی از آنن خراب شد. در سال 1378 این ارگ با نظارت اداره میراث فرهنگی بازسازی شده و محل اقامت گردشگران تبدیل شده است. این مکان با داشتن 20 اتاق و سوئیت‌های زیبا و دیگر امکانات گردشگری مکانی منحصر به فرد برای استراحت گردشگران است. در قسمت درب ورودی شمالی قسمتی به عنوان شاه‌نشین بوده است که هم‌اکنون به سوئیت‌های تبدیل شده‌اند.

 

حوض آبی در این شاه‌نشین است که هر وقت مهاجمان در را به آتش می‌کشیدند، محافظان ارگ با تخلیه آب حوض آتش آن را خاموش می‌کردند. همچنین، چاهی در بخش جنوب شرقی ارگ وجود دارد که نشان می‌دهد برای روزهایی که ناچار به مقاومت بودند، به فکر آب آشامیدنی نیز بوده‌اند. در روی در ورودی دو درکوب زیبا وجود دارد که بزرگ‌تری مردکوب و کوچک‌تری زن‌کوب نام داشته‌اند که برعکس بقیه مناطق ایران زن‌کوب در قسمت راست قرار داشته است.
 این ارگ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تور ایران به لینک داده شده بروید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها