آرامگاه ملاحسن کاشی آرامگاهی با معماری خاص


آرامگاه ملاحسن کاشی آرامگاهی با معماری خاص

درباره آرامگاه ملاحسن کاشی در زنجان چه می دانید؟ آرامگاه ملاحسن کاشی در استان زنجان واقع شده است و این آرامگاه از آثار ارزشمند تاريخی و فرهنگی ایران می باشد و در فهرست آثار ملي ثبت شده است. آرامگاه ملاحسن کاشی در فاصله 2 کیلومتری جنوب شهر سلطانیه و یک کیلومتری گنبد سلطانیه قرار دارد. ملا حسن کاشی عارف قرن چهاردهم میلادی است.تور ایران با در نظر گرفتن محبوب ترین منطقه های توریستی هر استان، می تواند لحظات خاطره انگیزی را برای شما در ایرانگردی هایتان بسازد.

آرامگاه ملاحسن کاشی آرامگاهی با معماری خاص

 

آرامگاهی با معماری خاص که از نمای بیرون دارای پلان هشت ضلعی می باشد. این آرامگاه مطابق با الگوي مقبره سازي عصر صفوي ساخته شده است. این بنا در نمای داخلی به مربع تبدیل شده است. این موضوع به ترکیب و تلفیق ایوان‌های جانبی باز می گردد و بیشتر در عصر صفویان دیده شده است. اضلاع هشت‌گانه به صورت قرینه در مقابل هم قرار گرفته‌اند. و اما در مورد ملاحسن باید بیان کرد که عارفی بزرگ و سرشناسی بود است. او در سال 648 هجری ـ قمری در شهر آمل چشم به جهان گشود. ملاحسن کاشی از شعراي عالي دربار اولجايتو بوده است. ملاحسن کاشی در همه اشعاری که سروده است، وصف ائمه اطهار(ع) بويژه درباره حضرت علي (ع) است.

آرامگاه ملاحسن کاشی آرامگاهی با معماری خاص

 

از جمله ويژگي­ هاي بارز اين بنا می توان به قرينه سازي در ساختار آن اشاره داشت. برای گردشگرانی که به معماری بنا های قدیمی علاقمند هستند، پیشنهاد می کنیم از این بنا دیدین کنند. از دیگر ویژگی های بازر این آرامگاه باید به كاربرد خط معقلي با بنايي اشاره کرد. این عمل با به کاربردن آجر و كاشي به رنگ فيروزه اي بر گلوي گنبد و نماي خارجي بدنه اجراء شده است. تزئينات مقرنسي به رنگ سفيد و قهوه اي نیز در سطوح داخلي گنبد چشم نوازی می کند. در ورودي اين آرامگاه اطاق هاي نگهباني و سرايداري در طرفين آن وجود دارد. ديوار اطاق ها از نماي بيروني به طاق نماهايي تبديل گرديده است. در وسط این دیوار به خط كوفي عبارت الله، محمد و علي نوشته شده است. زیبایی این نوشته ها این است که از تركيب آجر و كاشي فيروزه اي رنگ به وجود آمده است و در تمامی حاشيه طاق نماها عبارت لا اله الا الله به چشم می خورد.

 

آرامگاه ملاحسن کاشی گنبدی سه پوش

این آرامگاه دارای گنبدی سه پوش یا به عبارتی 3 پوسته می باشد. می توان ادعا کرد که جزو تعداد انگشت شمار گنبدهای سه پوسته در معماری ایران به شمار می رود. ساقه آرامگاه از نظر تزیینات ظاهری به چهار بخش تقسیم شده است. بخش اول نقش نخل معقل به طور معکوس مکرر آمده است. بخش دوم اسماء جلاله و جملاتی نظیر «اللهم صل علی محمد و آل محمد»، به خط کوفی معقل نگاشته شده است. بخش سوم تزئینات زیگزاگ این بنا است. و بخش چهارم تزئینات خطوط موازی از تلفیق آجر بر کاشی فیروزه ای می باشد.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • naser | پنج‌شنبه 16 شهریور 1396

    خیلی خوبه که جاذبه های متنوع کشور رو هم برامون معرفی میکنین، لطفا از جاذبه های تمامی استان ها مطلب بذارین
  • سیده نگین | یکشنبه 19 شهریور 1396

    من به شخصه فکر نمیکردم زنجان انقدر جاذبه گردشگری داشته باشه.کنجکاو شدم که از نزدیک این جاذبه هارو ببینم.تور آفردار زنجان چه زمانی است؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها