آرامگاه بایزید بسطامی


 درباره آرامگاه بایزید بسطامی

آرامگاه بایزید بسطامی ::در این مقاله درباره آرامگاه بایزید بسطامی صحبت می کنیم.

 

در ابتدا اندکی با شهر بسطام و سپس با زندگینامه و عرفان بایزید بسطامی آشنا می شویم.

شهر بسطام در بخش بسطام شهرستان شاهرود استان سمنان قرار دارد. این شهر متعلق به 8000 سال قبل از میلاد مسیح می باشد. از جمله مشاهیر شهر بسطام می توان بایزید بسطامی، فروغی بسطامی و عارف بسطامی را نام برد.

ابویزید طیفور معروف به بایزید بسطامی و ملقب به سلطان العارفین از بزرگان اهل تصوف و عارف قرن سوم هجری است(تصوف نوعی روش بر اساس دین در جهت تزکیه نفس و رسیدن به حق است). جد بایزید به نام سروشان، فردی زرتشتی و حاکم ایالت قومس بوده است. این عارف به مدت 30 سال از زندگی خود را در شام و شامات در ریاضت گذراند. بسیاری از فلاسفه از جمله شیخ شهاب الدین سهروردی بایزید را هم رده منصور حلاج می دانند. در عرفان بایزید خداوند فاعل مطلق است و اوست که اراده می کند و به خواست خداوند انسان در مسیر معرفت قرار می گیرد. بایزید تنها خدا را می دید و در پی او بود و به چیزی جز خداوند مشغول نبود. عشق و محبت در عرفان بایزید مرتبه ای والا دارد و او به عشق به حق می اندیشید.

آرامگاه بایزید بسطامی

بایزید مورد توجه شاعران و عارفانی چون عطار در تذکره الاولیاء، مولانا در مثنوی معنوی، حافظ در دیوان حافظ، خاقانی در دیوان خاقانی، غزالی در احیاء العلوم الدین، سنایی در دیوان سنایی، محمد بن منور در اسرار التوحید فی مقامات شیخ ابو سعید، شهاب الدین سهروردی(شیخ اشراق) در عوارف المعارف و از نویسندگان معاصر عبدالحسین زرین کوب در کتاب ارزش میراث صوفیه بوده است.

بایزید بسطامی در سال 261 هجری در گذشت و در خانقاه خود به خاک سپرده شد.

آرامگاه بایزید بسطامی

 

مقبره بایزید بسطامی قبری ساده در شهر بسطام و در 6 کیلومتری شاهرود و در مجموعه تاریخی بسطام قرار دارد. مجموعه تاریخی بسطام شامل خانقاه بایزید بسطامی، مسجدی از دوره قاجار، منار، مسجد بایزید بسطامی(متعلق به دوره ایلخانی)، مسجد جامع بسطام، برج کاشانه(برخی معتقدند برج کاشانه آتشکده زردشتیان بوده و برخی دیگر آن را متعلق به غازان خان می دانند)، مقبره غازان خان(متعلق به قرن 7 و8 هجری) و مدرسه شاهرخیه(متعلق به دوره تیموریان) است.

مقبره و خانقاه بایزید قدیمی ترین بنا در این مجموعه هستند. مقبره بایزید قبری با سنگ مرمر و در گوشه مجموعه تاریخی بسطام است و خانقاه او در غرب مقبره واقع شده و دارای دو اتاق کوچک در کنار هم با سقف های کوتاه می باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان شاهرود سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها