آداب و رسوم مردم استان سمنان


آداب و رسوم مردم استان سمنان

آداب و رسوم مردم استان سمنان ::پوشاک: مردم استان سمنان امروزه کمتر از لباس های محلی استفاده می کنند و همان لباس معمول که مردان کت و شلوار و پیراهن و زنان چادر و مانتو و شلوار است را می پوشند. لباسهای محلی مردان شامل : سرپوش مردانه، تن پوش تابستانی مردانه، تن پوش زمستانی مردانه و پاپوش مردانه است. لباسهای محلی زنان عبارت است از : نوعی سرپوش به نام چارقد که طرح و رنگ و جنس آن بستگی به منطقه دارد. همچنین تن پوشی دارند همانند پیراهن که اصطلاحا به آن شوی می گویند. شلیته نیز از دیگر لباس محلی زنان سمنانی است. پاپوش زنانه هم مورد استفاده قرار می گیرد که نوع آن به فصل گرم و سرد بستگی دارد.

موسیقی: موسیقی از آداب و رسوم مردم استان سمنان است. موسیقی این استان  از موسیقی مازندرانی، خراسانی و اقوام ترک تاثیر گرفته است.

گویش: لهجه و زبان سمنانی همانند سایر شهرها از آداب و رسوم مردم استان سمنان است. لهجه مردم این استان را می توان به پنج دسته کلی تقسیم کرد: 1- زبان سمنانی 2- زبان سنگسری 3- زبان شهمیرزادی 4- زبان سرخهای 5- زبان لاسگردی

زبان سمنانی از همه قدیمی تروتا کنون نیز اصالت خود را حفظ کرده است.این زبان یکی از غنیترین زبانها و لهجه های محلی ایران است و طبق تحقیقاتی زبان سمنانی نزدیکی بسیاری به زبان پهلوی دارد. زبان و لهجه رایج بین گرمساری ها لهجه رازی است که برخی مردم اطراف تهران و ورامین و ری شبیه به آن صحبت می کنند.

عید نوروز: یکی دیگر از آداب و رسوم مردم استان سمنان برگزاری مراسم نوروز است. مراسم نوروزی در این استان دو بخش قبل از نوروز و بعد از نوروز دارد. نوروز خوانی یکی از آداب استقبال از نوروز است. نوروز خوانان بصورت گروهی یا فردی درمحله ها گردش کرده و با خواندن اشعاری فرارسیدن نوروز را گرامی میدارند. از دیگر آداب نوروزی همانند سایر استانهای ایران خانه تکانی، کاشت سبزه، پخت سمنو، چهارشنبه سوری و دید وبازدید است. خانه تکانی که زدودن گرد و غبارو همچنین زدودن سختیها و مشکلات سال گذشته است. اهالی شاهرود به خانه تکانی خانه در ریزی می گویند. سبز کردن سبزه و کاشتن دانه غلات و حبوبات در چند روز پیش از آمدن نوروز و دیدن رویش دانه ها از آیین کهن ایرانیان بوده است. مردم شاهرود رشد بیشتر هر یک از دانه های کاشته شده را رشد خوب آن دانه در زمین زراعی می دانند. دردامغان زنان علاوه بر سبز کردن سبزه، یک دسته غلف سبز نیز به هنگام تحویل سال در هفت سین می گذارند.

آداب و رسوم مردم سمنان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستانهای استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها