آثار تاریخی و بازار آذربایجان شرقی


 بهترین آثار تاریخی و بازار آذربایجان شرقی

آثار تاریخی و بازار آذربایجان شرقی:: موزه قاجار: موزه قاجار در محله ششگالن، یکی از محالت قدیمی تبریز و در یک خانه زیبای قدیمی متعلق به حسنعلی خان امیر نظام گروسی قرار گرفته است و تاریخ احداث آن به اواسط دوره قاجار باز می گردد، قرار گرفته است. عمارت امیر نظام به سبک معماری درون گرا و در دو طبقه با زیر بنای زیاد ساخته شده است. این موزه دارای 6 تالار است نمایش: سکه های تاریخی، بافته، چینی و آبگینه، خاتم و فلزات، رجال و فرامین، سنگ نوشته ها، اسلحه و آثار معماری و شهرسازی می باشد. موقعیت این بنا در خیابان ششگالن جنب سازمان صنایع و معادن می باشد.

موزه قرآن و کتابت: بنای مسجد شاه طهماسب صفوی معروف به مسجد صاحب االمر در شرق میدان صاحب آباد در قلب شهر تبریز در کنار مهران رود قرار دارد. این بنای تاریخی یک گنبد و دو مناره بلند دارد و در ابتدا مسجد ویژه شاه طهماسب اول صفوی بود که به وسیله سپاهیان سلطان مراد چهارم- امپراطور عثمانی- تخریب شد. با توجه به قداست این بنا پس از انجام تغییرات الزم این مکان به عنوان موزه قرآن و کتابت در نظر گرفته شد. در این موزه مجموعه نفیسی از نسخ قرآن مجید مربوط به ادوار مختلف تاریخ و قطعات زیبایی از آثار خوشنویسان بنام ایران به نمایش گذاشته شده است. موقعیت این بنا در خیابان دارائی میدان صاحب بنای صاحب می باشد.

آثار تاریخی و بازار آذربایجان شرقی

موزه سفال: این موزه که در محل خانهای متعلق به دوره قاجار افتتاح شده است، به نمایشگاه آثار سفال زندهیاداستاد احمد و عباس قابچی و خانم فریده تطهیرنیا اختصاص یافته است. خاک این سفالها که به روشی استادانه و چیرهدستانه خلق شدهاند، از معادن خاک سفید ترکیبات کائولن در شهر زنور مرند تأمین شده است. شهر زنور در دامنه کوه آق داغ، مرکز سفالگری با خاک سفید بوده است. خانواده قابچی بیش از هفتاد سال پیش به شهر تبریز مهاجرت کردند و در کارگاهی در محله درب سرخاب به سفالگری مشغول شدند. همچنین در این موزه دوره ها و کارگاه های آموزشی سفالگری و نیز نمایشگاه های موقت هنرمندان سفالگری برگزار می شود. موقعیت این بنا در خیابان شمس تبریزی می باشد.
کندوان: کندوان یکی از سه روستای صخرهای جهان است که این موجب جذابیت بینظیرر آن شدهاست. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب میآید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمیکند. کندوان روستایی است در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگها تشکیل میدهند. خانهها هرمی شکل هستند و برای دامها نیز حفرههایی در سنگها بنا شدهاست.آثار تاریخی و بازار آذربایجان شرقی

برای داشتن اطلاعاتی بیشتر راجع به جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی لطفا  به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها