آثار تاریخی آذربایجان شرقی


 درباره آثار تاریخی آذربایجان شرقی

آثار تاریخی آذربایجان شرقی::   عمارت شهرداری: در محل گورستان متروک و مخروبه کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی در زمان ریاست شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی بنا گردید. این ساختمان دارای یک برج ساعت چهار صفحه ای است که با طنین موزون زنگ هایش هر چند دقیقه یک بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می رساند. نمای خارجی تالار شهرداری تبریز از سنگ تراشیده بوده و نقشه ساختمان آن با نمونه ساختمان های کشور آلمان قبل از جنگ جهانی دوم مطابقت دارد. این بنا در وسط شهر تبریز و در میدانی موسوم به میدان ساعت واقع شده و در حال حاضر تمام امور عمرانی شهر و امور اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز است

موزه سنجش: در این موزه که در دوره قاجار بنا شده است، انواع ابزار آلات و ادوات مربوط به سنجش زمان مانند انواع ساعتهای قدیمی و هنری ساخت کشورهای مختلف، انواع ابزار آلات سنجش وزن از ترازوهای ظریف گرفته تا وسایل تاریخی بزرگ مخصوص سنجش، وسایل اندازه گیری طول و سایر مقیاسهای دیگر به نمایش گذاشته شده است. این موزه در فضای دل انگیز خانه قدیمی سلماسی بنا شده است. این خانه متعلق به اوایل قاجاریه است و توسط خانواده سلماسی از خانواده های قدیمی تبریز بنا شده است. موقعیت این بنا در خیابان مقصودیه پشت ساختمان شهرداری بن بست سلماسی می باشد.

خانه حیدرزاده: عمارت تاریخی واقع در منطقه مقصودیه شهر تبریز است که در سمت جنوب ساختمان شهرداری تبریز قرار دارد. هیچ سند تاریخی مبنی بر زمان احداث این خانه در دست نیست اما تحقیقات نشان میدهند که این خانه در خیلی سال پیش توسط حاجی حبیب لک ساخته شده است. این خانه در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید. خانه حیدر زاده مساحت زیادی دارد و دارای دو طبقه میباشد. این خانه دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد که بوسیله خانه از یکدیگر جدا شده اند. در زیرزمین خانه حیدرزاده حوض ها و اتاقی بزرگ با حوض فواره دار کوچکی در وسط آن قرار دارد که بوسیله آجرها و طاق های رنگارنگ آراسته شده است. دیگر بخشهای این خانه بواسطه سالن به یکدیگر متصل شدهاند. این ساختمان با پنجرههای چوبی حکاکی شده، شیشه های رنگارنگ، آثار آجری و نقاشی ها آراسته شده است. اتاق اصلی شاهنشین این خانه جذابترین اتاق آن است. خانه حیدر زاده بازسازی شد و الان به عنوان مرکز اطلاع رسانی گردشگری استان آذربایجان شرقی و تبریز استفاده می شود. و نیز از آثار تاریخی زیبای تبریز به شمار می رود.

آثار تاریخی آذربایجان شرقی

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های تاریخی و مذهبی آذربایجان شرقی  لطفا به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها