آتشگاه اصفهان


 درباره آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان ::  این آتشگاه پیشینه تاریخی کهنی دارد که روی کوهی قرار گرفته است. ایرانیان قدیم پیرو آیین زرتشت بودند و برای تجلیل آتش که از نظرشان یکی از اصول چهارگانه مقدس بود، تشریفاتی داشتند که هنوز هم معمول است. آتش مقدس در آتشگاه‌ها حفظ می‌شد و نباید هرگز خاموش می‌شد. در زمان‌های معینی ترکه‌های چوبی را آتش می‌زدند و به آتشکده‌ می‌آوردند و مراسمی بجا می‌آوردند و سرودهایی می‌خواندند.
یکی از این آتشکده‌ها که به دلیل دور افتاده بودن هنوز باقی مانده همین آتشگاه در شهرر اصفهان است. نام کهن و اصیل بنا دژِ مهربین یا آتشکده مهربین است و در گفتار عامیانه به آن کوه آتشگاه می‌گویند. این آتشگاه در غرب اصفهان، در خیابان آتشگاه و ۸ کیلومتری مرکز شهر در میانه راه اصفهان و نجف‌آباد است.
این کوه از جنس سنگ‌ رسوبی است. بافت ساختمانی آتشگاه از لایه‌های خشتی است.. بین دو ردیف خشت یک لایه نازک نی می‌گذاشتند تا استحکام آن افزایش یابد. پایه‌های خشتی و بزرگ از میانه تپه شروع می‌شوند و در بالاتر به ستون‌های محکم تبدیل می‌شدند که در گذشته‌ها روی آنها اتاق‌هایی بوده‌اند.
در بالای تپه بنای گردی است که هیچ بنایی بلندتر از آن نیست. روایت است که موبدانن زرتشتی آتش مقدس را در این اتاق قرار می‌دادند. علاوه بر آتشگاه آثار اتاق‌هایی نیز دیده می‌شود. این آتشگاه از بیرون به شکل دایره و از داخل هشت ضلعی است.
این مجموعه اتاق‌هایی در چهار سمت تپه دارد که تا زیر اتاقک آتشگاه ادامه داشته وو امروزه فقط سازه‌های قسمت شمالی و شرقی سالم مانده‌اند. روی برخی خشت‌ها در قسمت شمالی عدد ۱۳۵۲۲ قابل مشاهده است که در قالب خشت‌هایی تعبیه شده‌ است.

آتشگاه اصفهان

امروزه توجهی به نگهداری از این مجموعه نمی‌شود. گنج‌یابان قسمت زیادی از آن را با دست کنده‌‌اند. گردشگران برای بالا رفتن خودشان راهشان را انتخاب می‌کنند و با توجه به ساختار این سازه سرعت تخریب بیشتر می‌شود.
کاربری آتشگاه اصفهان نزد محققان مورد اختلاف است. این بنا به‌دلیل کاربرد چوب در بینن ردیف‌های خشت‌چینی یادآور معماری بین‌‌النهرین است. طی مطالعات باستان‌‌شناسی مدت عمر مصالح این ساختمان را 1400 پیش از میلاد تخمین زده‌‌اند. محتمل است که ساختمان آتشگاه ابتدا یک معبد شبیه معابد بین‌‌النهرین بوده ‌باشد. این مکان اقامتگاهی شاهانه بوده و قرن‌ها بعد به خدمت برگزاری مراسم دینی درآمده ‌است.
بسیاری از آتشکده‌ها پس از اسلام در ایران به مسجد تبدیل شد، ولی آتشکده‌هایی کهه در نقاط دوردست بودند به حال خود واگذاشته شدند. این بنا در سال 1330 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

همچنین برای کسب اطلاعات راجع به کاخ های اصفهان می توانید به لینک داده شده  مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها