آب انبارهای سمنان


 درباره آب انبارهای سمنان

آب انبارهای سمنان:: قبل از اینکه لیستی از آب انبارهای استان سمنان را بنویسم بهتر است درباره تاریخچه آب انبار کمی صحبت کنیم.

آب انبار نوعی حوض سرپوشیده است که برای ذخیره آب و در مناطق کم آب و کویری در زیر زمین ساخته شده و از آب باران و یا آب رودخانه های فصلی پر می شود.

قدیمی ترین آب انبار، آب انبار محوطه چغازنبیل است که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد. باتوجه به آب انبارهای ایران، میتوان ایرانیان را مبتکر ساخت آب انبار دانست.

معماری آب انبار در مناطق مختلف تحت تاثیر معماری آن منطقه قرار می گیرد. برخی از آب انبارها مخزن پلکانی دارند و برخی دیگر مخزن مدور. برخی از آنها ساده و بدون طرح هستند و برخی دیگر با کاشی تزئین شده اند.آب انبارهای سمنان

آب انبارهای مناطق گرم و خشک دارای یک مخزن بزرگ مکعب یا مکعب مستطیل و یا استوانه ای داخل زمین هستند و به روی آن طاق قوسی و یا گنبد قرار می گیرد.آب انبارهای سمنان

در مناطق کوهستانی تعداد آب انبارها نسبت به مناطق خشک کمتر است. آب انبارهای کوهستانی مسطح هستند و با چوب وکاهگل پوشیده می شوند. مخزن این آب انبارها به شکل مکعب یا مکعب مستطیل می باشد.

آب انبارهای مناطق گرم و مرطوب مانند سواحل خلیج فارس ، برکه یا آبگیر نامیده می شوند. مخزن این آب انبارها نیز داخل زمین است اما به جای سقف درب باز شو دارند تا مردم از آن آب بردارند. در برخی مناطق گرم ومرطوب این برکه ها تنها منبع آب شیرین هستند.

آب انبارهای سمنان

مصالحی که در ساخت آب انبار بکار می رود سنگ، آجر، آهک شفته و ساروج است. محل قرارگرفتن یک آب انبار به نوع آب و هوای منطقه بستگی دارد.

قسمتهای اصلی و مهم یک آب انبار عبارتند از:

مخزن یا خزینه: مخزن اصلی ترین قسمت یک آب انبار است. مخازن در داخل زمین قرار می گیرند تا از فشار به روی بدنه کاسته شود.

پا شیر: پاشیر محل قرار گرفتن شیر بزرگ متصل به مخزن است.

سردر: سردر راهنمای ورود به آب انبار و راه پله های آن است و کتیبه و کاشیکاری به روی آن قرار می گیرد.

باد گیر: باد گیرها جهت هدایت باد به داخل آب انبار و خنک نگه داشتن آب هستند.

پلکان: تعداد پلکان ها با توجه به عمق مخزن آب انبارو ارتفاع پا شیر تعیین می شود.

آب انبارها از آب کوهستان و یا چشمه پر و پس از تصفیه در حوضچه های شنی به داخل مخزن ریخته می شود. جهت بهداشت آب از موادی چون آهک و نمک(کلر)، ماهی برای رفع باکتریهای آب، زغال برای بوگیری و خشت جهت رسوب زدایی استفاده می شود.

از آب انبارهای استان سمنان میتوان آب انبار سرخه، پاچنار، ده نمک، رستم آباد، کوشک و لاسجرد را نام برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیدنیهای سمنان لطفا به لینک داده شده مراجعه  نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها