آبشار نمکی استان سمنان


 درباره آبشار نمکی استان سمنان

آبشار نمکی استان سمنان در پارک ملی کویر در شهرستان گرمسار و درجنوب ارتفاعات نخجیر و غرب کویر ریگ جن قرار دارد.(کویر ریگ جن در غرب و جنوب غربی کویر مرکزی ایران و جنوب شرقی گرمسار قرار دارد. این کویر هیچ گونه حیات و منبع آبی ندارد. بی آبی و وجود باتلاق های نمکی باعث شده تا کویر ریگ جن دور از دسترس باشد. کویرها بعلت عدم وجود پوشش گیاهی در معرض فرسایش آب و باد قرار دارند که این عوامل باعث نرمی و پوکی خاک می شوند و در فصول سرد سال در اثر بارش فراوان باتلاق ایجاد می شود)

آبشار نمکی استان سمنان

بهتر است اینجا درباره گرمسار مطلبی را بدانیم. شهر گرمسار شهری تاریخی با قدمت بسیار است. این شهرتوسط سلوکی ها(سلوکی در سال 320 پیش از میلاد توسط سلوکوس بنیان نهاده شد) وبه نام خاراکس بنا شد و در دوره های بعد خوار یکی از شهرهای ری به شمار می رفت.

آبشار نمکی استان سمنان آبشاری بسیار دیدنی و بی نظیر از قندیل های نمکی است. این آبشار از چشمه آب شور ملک آباد سرچشمه گرفته و بعد از آن به کویر ریگ جن می ریزد. علت به وجود آمدن این قندیل های زیبا نمک و رسوبات فراوان آب است.

پارک ملی کویر در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه نمک قرار دارد. این پارک دارای دو اقلیم کویری و نیمه کویری با گونه های متنوع جانوری و گیاهی است. پارک ملی کویر زیستگاه حیواناتی چون آهو، یوزپلنگ، قوچ و میش، کل و بز و از پرندگان کبک و تیهو می باشد. این پارک یکی از نقاطی است که باید بعنوان ذخیره گاه کره مورد حفاظت قرار گیرد. جهت ورود به پارک ملی کویر گرفتن مجوز الزامی است. دریافت مجوز در گذشته بصورت اینترنتی بوده ولی اکنون از طریق ایستگاه نگهبانی پارک انجام می شود.

از منابع آبی پارک ملی کویر دریاچه نمک است. درباره دریاچه نمک می شود گفت که بزرگترین شوره زار ایران است. این دریاچه به شکل یک مثلث و در قسمت غربی پارک ملی کویر قرار دارد. دریاچه نمک حوزه آبگیر بسیاری از رودخانه هاست و در اطراف آن باتلاق های وسیعی دیده می شود. هیچ گونه آبزی در این دریاچه وجود ندارد اما در فصل زمستان مهمان پرندگان مهاجر بسیاری است و در فصل تابستان نیز فلامینگوها به دریاچه نمک می آیند.

برای دسترسی به آبشار نمکی گرمسار چندین مسیر وجود دارد که یکی از آنها از طریق شهرستان گرمسار، جاده سنگ فرش، جاده ریگ جن در شرق سیاه کوه و محیط بانی ملک آباد است.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های گردشگری استان سمنان به لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها