آبشارهای استان اصفهان


 درباره آبشارهای استان اصفهان

آبشار کرد علیا
یکی از آبشارهای استان اصفهان آبشار کرد علیا با ارتفاعی حدود 50 متر است که در ۹۵۵ کیلومتری غرب اصفهان و شمال روستای کرد علیا و در ارتفاعات دالانکوه قرار گرفته است. این آبشار از آب شدن ‌برف‌های کوه جریان پیدا کرده است. این آبشار در اوایل بهار بیشتر آب دارد و در تابستان‌ها خشک می‌شود.

آبشار آب ملخ
این آبشار در ۶۰ کیلومتری سمیرم و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. ازز روستا تا آبشار حدود یک ساعت پیاده‌روی است. این آبشار دو بخش دارد. این آبشار با نام تخت سلیمان نیز شناخته می‌شود. پشت آبشار پرتگاه بسیار زیبا و خطرناکی است که آن را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارها تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آن فصل‌های بهار و تابستان است.

آبشار سمیرم
این آبشار 35 متری در ۴ کیلومتری شرق شهر سمیرم در اعماق یک تنگه با دیوارهایی سنگی قرار گرفته است. البته باید بگوییم این آبشار حدود ۷۰ متر ارتفاع داشته ولی در اثر فرسایش از ارتفاع آن کاسته شده است. آب آبشار به حوضچه‌های مصنوعی می‌ریزد که در اطراف آبشار ایجاد شده است. بهترین زمان بازدید از آبشار اوایل فصل بهار است.

 

آبشار خَفر
آبشار خفر با ارتفاع 30 متر در ۵ کیلومتری روستای خفر و در ۷۵ کیلومتری جنوب شهرر سمیرم قرار دارد. این آبشار در دامنه‌های پرشیب دنا در محدوده‌ای تحت عنوان دره قاش مستان قرار دارد. از روستای خفر تا آبشار یک ساعت پیاده‌روی است. بهترین زمان بازدید از این آبشتار از ماه اردیبهشت تا شهریور است.

آبشار پشندگان
این آبشار ۴۵ متری در ۷۵ کیلومتری جنوب فریدونشهر، در پایین‌دست روستای پشندگان وو در دهستان پشتکوه قرار دارد. در فصل‌های بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از این آبشار هستند.

آبشار پونه‌زار
این آبشار با ارتفاع ۷۵ متر از زیباترین آبشارهای ایران است که بعد از روستای چغیورت و باا نیم ساعت پیاده‌روی در نزدیکی روستای دربند قرار گرفته است. این راه در قدیم آخوره پایین و جاده بالایی آخوره بالا نام داشتند. چشمه‌های این منطقه به سمت غرب سرازیر هستند. چشمه لنگان آبدهی بالایی دارد و برای آب شرب فریدونشهر استفاده می‌شود.

 

آبشار دورک
این آبشار در نزدیکی روستای دورک در ۱۴۰ کیلومتری فریدونشهر قرار دارد. مسیرهایی ارتباطی روستا بیشتر زمان زمستان به خاطر برف بسته است. طبیعت بکر و زیبای این روستا و روستاهای دیگر اطراف آن مانند وستگان، کلوسه و کاهگان ناشناخته هستند.

آبشار شاه لولاک
این آبشار دائمی 70 متری در ۵ کیلومتری جنوب شهر چرمهین، در شهر لنجان و در استانن اصفهان قرار دارد. این آبشار از کوهی به همین نام جاری است. این آبشار به دلیل اینکه به شکل چشمه‌ای پرآب و خروشان از دیواره کوه با شیب منفی سرچشمه می‌گیرد، منحصر به فرد است. در زمستان نیز ظاهر یخ زده و قندیل‌های قطور و زیبای آن بسیار تماشایی هستند. در بهار شاخه‌‌ای دیگر از آن به ارتفاع 90 متر جریان پیدا می‌کند که به آن هولوکی می‌گویند. آب آبشار در پایین به داخل یک حوض می‌ریزد. از حوض قدیمی بقایایی به شکل تخته سنگ‌هایی باقی مانده است که بر بدنه یکی از آنها کتیبه‌ای به زبان فارسی حک شده است.

آبشارهای استان اصفهان

آبشار طرزه
این آبشار دائمی با ارتفاع 40 متر در پشتکوه فریدونشهر، در کنار روستای زیبای طرزه درر استان اصفهان قرار دارد. وجود انواع درختان جنگلی مانند زالزالک، سیب، بنه، گردو و بلوط و انواع پرندگان بر زیبایی این منطقه افزوده‌اند.

آبشار نوغان
این آبشار در امتداد رودخانه قم‌رود قرار دارد و نام خود را از پلی گرفته که روی این رودخانهه بنا شده است.

آبشار بی بی سیدان
این آبشار در ۴۸ کیلومتری جنوب غربی شهر سمیرم، در نزدیکی روستای بی بی سیدانن و رودخانه سمیرم در ورودی تنگه‌‌ای به اسم نازی قرار گرفته است.

آبشار سیاه دره
آبشار سیاه دره یکی دیگر از آبشارهای استان اصفهان است که در شهر دامنه از توابعع بخش مرکزی شهر فریدن در غرب استان اصفهان قرار گرفته است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به طبیعیت اصفهان می توانید به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها